Tuesday, November 12, 2013

7 nippi, kuidas teha kodu puhtaks ohtlikke kemikaale kasutamata

1. Portselan ja keraamilised plaadid

Söögisooda ja vesi: raputa vannitoa või köögi plaatidele natuke soodat ning seejärel puhasta niiske nuustiku või lapiga.
Sidrunimahl ja äädikas: Rasvajäljed ja plekid saab väga edukalt maha sidrunimahla või äädikaga. Pane seda plekile, lase paar minutit seista ning hõõru siis tugeva harjaga maha.
Desinfitseerimiseks: valgendi asemel kasuta hoopis endatehtud vahendit – sega kaks klaasi vett, 3 supilusikat vedelseepi ning 20-30 tilka teepuuõli. Seda lahust võib kasutada ka näiteks köögipindade puhul.

2 . Aknad ja peeglid

Söögiäädikas, vesi ja ajaleht: sega kaks supilusikat söögiäädikat neljas liitris vees ning vala lahus pihustiga pudelisse.

3. Vaibad

Gaseeritud vesi: gaseeritud vesi töötab vaibale sattunud pleki puhul hästi, kui seda kasutada koheselt pärast õnnetust. Selleks vala gaseeritud vesi otse plekile ning kuivada ära näiteks värske kaltsuga. Vee gaasid toovad mustuse vaiba pinnale ning soolad takistavad pleki tekkimist.

4. Puitpõrandad

Puidust põrandaid on küll lihtne tolmuimejaga puhtaks tõmmata, ent niisket pesemist need väga hästi ei talu. Kuidas aga saada põrandat kahjustamata see uuesti kaunilt läikima?

Äädikas: Sega veerand klaasi äädikat umbes liitri sooja veega. Vala see pihustiga pudelisse ning pihusta lahusega värsket kaltsu või käterätti kuni too on kergelt niiske. Seejärel küüri põrand puhtaks.

5. Ohutum ahju puhastamine

Söögisooda ja vesi: kata ahi seest sooda ja vee pastaga ning lase öö läbi seista, seejärel küüri saast maha. Viimistle niiske lapiga.

6. Ummistunud äravoolutorud

Söögisooda ja keev vesi: vala pool tassi soodat probleemsesse äravoolu ning vala sellele otsa kaks tassi keevat vett. Kui sellest ei piisa, vala sooda peale pool tassi äädikat ning sulge äravooluava tihkelt. Sooda ja äädikas hakkavad kokku saades kihisema ning see keemiline protsess aitab ummistuse lahti murda. Seejärel vala peale umbes 4 liitrit keevat vett.

7. Hõbenõud

Hõbe
Alumiiniumfoolium, keev vesi, söögisooda ja sool: pane kraanikausi või suure poti õhja foolium, aseta sellele tuhmunud hõbenõud. Vala peale keev vesi, tass soodat ja törts soola. Lase olla mõned minutid ning tuhmunud pind hakkab uuesti särama.

Vask
Ketšup: Proovi vasest pottide, pannide ja muude esemete säravaks tegemisel nende hõõrumist ketšupiga.


Soovitasime neid nippe meie koristaja Piretile. Ta katsetas neid koolis ning tema kommentaarid olid järgnevad:
  • Söögisooda ja vesi köögiplaatide puhastamiseks – töötab küll, aga tülikam kui pihustatav vahend.
  • Sidrunimahl ja äädikas – rasva ei eemalda täielikult, lõhn on ebameeldiv. Lastele ka ei sobi, kuna on vänge lõhnaga.
  • Desinfitseerimiseks vedelseep ja teepuuõli – teepuuõli sobiks pigem kurgui desifintseerimiseks, köögis eelistan spetsiaalseid vahendeid.
  • Söögiäädikas, vesi ja ajaleht – aknad ja peeglid saavad puhtaks. Ajalehtede saamine on keeruline – enamus on ju libedad.
  • Gaseeritud vesi vaipade puhastamiseks -  antud pleki puhul ei töötanud, gaseeritud vett on kallis osta.
  • Puitpõrandad äädikaga – ei märganud vahet, hais on suur.
  • Söögisooda ja vesi -  see meeldis, sest ei sisalda toksilisi aineid, mis on oluline praeahju puhastamisel.
  • Ummistunud äravoolutorud soodaga – torusiil on tõhusam, odavam ja kiirem
  • Ketšup vasest pottide puhastamiseks  -  ohtlikele kemikaalidele, hea alternatiiv.

No comments:

Post a Comment